Milí zákazníci
I když je téměř půlka letních prázdnin za námi, mnozí z vás teprve plánujete vyrazit na zaslouženou dovolenou autem. A víte jak to většinou chodí. Celý rok vám auto funguje jak hodinky a jen co naložíte celou rodinu a vyrazíte směr Chorvatsko, objeví se první problémy.
Jak předejít nepříjemným překvapením a zajistit tak, aby vaše cesta autem byla co nejpohodlnější a bezproblémová? Připravili jsme pro vás tenhle nabitý newsletter, kde jsme se snažili vypsat všechny klíčové aspekty.
1. Kontrola pneumatik
Tlak v pneumatikách
Správný tlak v pneumatikách je sakra důležitý pro bezpečnost a úsporu paliva. Tím spíše, když jedete takovou dálku, je pak každý litr nafty znát. Zkontrolujte proto doporučený tlak v manuálu vozidla nebo na štítku uvnitř dveří řidiče a dofoukněte si pneumatiky podlle doporučení. Nezapomeňte zkontrolovat také rezervní kolo.
Hloubka vzorku pneumatiky
Před cestou zkontrolujte hlavně hloubku vzorku pneumatik. Minimální hloubka dezénu by měla být 1,6 mm, ale pro optimální bezpečnost je doporučeno mít alespoň 3 mm. Pokud je běhoun nerovnoměrně opotřebovaný, může to naznačovat problém s geometrií kol nebo tlumiči. To pak může znamenat ne zrovna bezpečnou jízdu třeba na mokré vozovce. Obzvlášť nebezpečné je vydat se na cestu na zimních pneumatikách, ale to jistě víte :-)
Viditelné poškození
Zkontrolujte, zda na pneumatikách nejsou praskliny, boule nebo jiná viditelná poškození. A to i na vnitřní straně kola, která nejsou pouhým okem vidět. Jakékoliv závady by měly být okamžitě opraveny nebo pneumatika nahrazena jinou.
2. Další důležité kontroly
Kapaliny
Zkontrolujte a doplňte všechny kapaliny ve svém voze – motorový olej, chladicí kapalinu, brzdovou kapalinu, kapalinu do ostřikovačů a případně kapalinu do posilovače řízení. Je pak mnohem jednodušší si na benzinové pumpě dokoupit jen colu nebo kávu a pohodlně pokračovat k vašemu vysněnému cíli.
Brzdy
Brzdy jsou za nás to nejzásadnější pro vaši bezpečnost. Ujistěte se, že brzdové destičky a kotouče nejsou nadměrně opotřebené a že brzdový systém funguje správně. Pojedete přeci jen daleko, tak ať vás nic zbytečně nepřekvapí.
Světla
Zkontrolujte všechny světla na vozidle – hlavní světla, směrovky, brzdová světla a světla zpátečky. Výměna vadné žárovky je jednoduchá a rychlá a může zásadně zvýšit vaši bezpečnost. Navíc když pojedete přes noc a budete se potřebovat maximálně soustředit na cestu.
3. Další přípravy
Autolekárnička a výstražný trojúhelník
Ujistěte se, že máte v autě kompletní autolekárničku a funkční výstražný trojúhelník. V některých zemích je také povinné mít reflexní vestu pro každého cestujícího.
Plánování trasy
V dnešní době všemožných navigačních aplikací jako je Waze nebo GoogleMapy se to může zdát zbytečné, ale přece jen nás technologie můžou občas pozlobit. Naplánujte si tak raději trasu i offline a zkontrolujte dopravní situaci a možné uzavírky. (Stáhnout si můžete například Mapy.cz a otevřít si je v offline režimu v případě, že byste neměli k dispozici mobilní data)
Nouzová výbava
Připravte si nouzovou výbavu jako např. náhradní pojistky, žárovky, tažné lano, baterku, nářadí, deku a nabíječku na mobil či tablet.
4. Pohodlí na cestě
Zábava pro cestující
Dlouhé cesty mohou být pro pasažéry náročné, zejména pro děti. Připravte si zábavu, jako jsou hry, filmy nebo audioknihy. A už zmíněnou nabíječku nebo raději dvě :-)
Občerstvení a hydratace
Kromě klasických řízků s chlebem s sebou vezměte i dostatek tekutin pro všechny cestující. Nezapomeňte také na pravidelné zastávky na protažení nohou a zad.
Je toho hodně, říkáte si. Ale štěstí přeje připraveným a vězte, že si tak poradíte za všech okolností. Bezpečnou cestu a krásnou dovolenou!
Tým extrakola